ESCRIT SOBRE LA MATRÍCULA DE 3 I 4 ANYS DEL COL·LEGI PÚBLIC PARE CATALÀ I DEL COL·LEGI MUNICIPAL, AMBDÓS EN BENIMACLET

Benimaclet, a 19 de setembre de 2014
LAMPA de lescola informa:LOGO


Hem rebut la següent  la nota de premsa que ha fet pública l’Associació de veïns de Benimaclet sobre la situació que estan patint el Col·legi Municipal i la nostra escola.

ESCRIT SOBRE LA MATRÍCULA DE 3 I 4 ANYS DEL COL·LEGI PÚBLIC PARE CATALÀ I DEL COL·LEGI MUNICIPAL, AMBDÓS EN BENIMACLET

L’Associació de Veïns i Veïnes de Benimaclet, sempre pendents de vigilar el compliment dels servicis públics al servici dels nostres veïns, els quals es dirigixen a nosaltres al considerar-nos receptors incondicionals de les queixes i dels problemes que molts dels nostres conciutadans no encerten a endevinar a qui  s’han de dirigir perquè siguen resolts.
És per este  motiu que ens han arribat dues peticions sobre la situació actual de la matrícula d’alumnes en els centres públics del nostre districte escolar,
En el Col·legi Municipal Benimaclet hi ha dos línies d’Educació Infantil i ambdues estan catalogades com a PIP.
Però segons sembla, en esta escola, i suposadament des del Departament d’Escolarització, s’han donat  instruccions a partir de juliol de 2014 perquè no es matriculara cap alumne de 3 anys en el segon grup de PIP del que disposa el Col·legi Municipal Benimaclet, malgrat  que este grup contínua existint com consta en l’arranjament escolar escolar del curs 2014-2015.
Paral·lelament a esta situació, la Conselleria d’Educació manté un grup de 4 d’INF (PPEC) en castellà amb únicament 3 alumnes i un grup de 3 INF (PPEC) en castellà amb únicament 9 alumnes en el Col·legi Públic Pare Catalá de Benimaclet. En els dos casos es tracta d’aules habilitades.
Analitzant estes dos circumstàncies podem arribar a la conclusió que pot existir una certa intenció política de traslladar als dos grups de PPEC del Col·legi Públic Pare Catalá de Benimaclet tota la demanda de places escolars plantejada per les famílies al Col·legi Municipal Benimaclet, amb la qual cosa este col·legi podria perdre la continuïtat de la 2a línia i, el que creiem molt greu, que es puga pretendre suprimir eixa línia ja consolidada.
Des de la nostra associació ens preocupa molt seriosament tot este problema i ens disgustaria profundament que per part de l’Administració Educativa Municipal tingueren la intenció de  supressió de la 2a línia del Col·legi Municipal Benimaclet mentre es carreguen d’alumnes  els dos grups habilitats del PPEC del Col·legi Públic Pare Català de Benimaclet quan ambdós  grups són habilitats i no tenen garantia certa de la seua continuïtat en primària.
No entenem l’objectiu que puga perseguir l’Administració Educativa ja que els alumnes de les línies habilitades de castellà del Col·legi Públic Pare Català de Benimaclet podrien estar perfectament matriculats en el Col·legi Municipal Benimaclet en el Programa Lingüístic pel qual han optat, amb la seguretat de la seua continuïtat en Primària i amb unes instal·lacions envejables.
En el Col·legi Municipal Benimaclet tenen demanda de places i des de l’Ajuntament, segons sembla, en este mateix mes de setembre es deneguen les credencials de matriculació a alumnes que ja tenen un germà matriculat en esta escola, això vulneraria el tan gastat dret de les famílies a triar l’escola  i el criteri d’agrupament familiar que es contempla al moment d’escolaritzar un alumne.
L’Assocciació de Veïns i Veïnes de Benimaclet  fa una crida al seny i al bon sentit comú, demanant que des de l’Administració Educativa Municipal i des de la Conselleria d’Educació posen fi a este problema absurd entre dos col·legis a una distància aproximada de dos-cents metres i que disposen que els pares dels alumnes del barri que sol·liciten la línia en castellà per als seus fills es puguen matricular en el Col·legi Municipal Benimaclet i que es traslladen els dos grups de castellà habilitats en el Col·legi Públic Pare Català al Col·legi Municipal Benimaclet.

Ambdós col·legis són considerats com a  molt important per la seua tasca educativa en el barri de Benimaclet  i només la intenció que es puga fer  perillar una línia educativa en qualsevol d’ells ha fet que s’estenga el malestar entre les famílies perjudicades i entre tot el teixit social del barri, per tot això reiterem la nostra crida a les autoritats administratives municipals i autonòmiques que urgentment reconsideren este problema i aporten les solucions lògiques amb el millor sentit educatiu i així poder entre tots allunyar els fantasmes d’un nou problema educatiu que ningú desitgem.

L’Associació de Veïns i Veïnes de Benimaclet es posa a disposició de totes les instàncies municipals i autonòmiques per a aportar tots els arguments que ens han traslladat els veïns del barri que desitgen la millor solució al seu problema i servir de pont de mediació en este conflicte.

València, 12 de setembre de 2014

JUNTA DIRECTIVA ASSOCIACIÓ DE VEÏNS I VEÏNES DE BENIMACLET

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s